Skenování a digitalizace

SCANVIEWNaše technické vybavení, druhy a formáty obrázků, jak zadávat zakázku, ceník skenů.

Skenování

Skenování je proces, při kterém se pomocí skeneru digitalizují odrazné nebo transparentní předlohy. Výsledkem tohoto procesu je pak větší nebo menší soubor dat, který lze dále upravovat v obrazových editorech, umisťovat do stránek v lámacích programech, prohlížet na obrazovce, tisknout na nejrůznějších tiskárnách a plotrech, nebo začleňovat do webovských stránek. Každý způsob použití vyžaduje jiné parametry a vlastnosti obrázků. Pokud má být skenování úspěšné, musí zákazník studio s účelem použití obrázků seznámit. Kvalitu obrázků ovlivňují technické parametry skeneru, druh a kvalita předloh, kvalita monitoru a počítače na retušovacím a skenovacím pracovišti a samozřejmě také správné určení parametrů zakázky. S vším, co se skenování týká se můžete seznámit v následujících kapitolkách: baby crib

Naše vybavení Jak zadávat zakázky Datová média Typy obrázků Předlohy Ceník

Naše technické vybavení

SCANVIEW BARCO REFERENCE CALLIBRATOR

Naše skenovací pracoviště disponuje špičkovým technickým vybavením. Jeho základem je rotační skener ScanMate 5000 renomované firmy ScanView, s vyspělým skenovacím programem Color Quartet. Samozřejmostí jsou barevně věrné monitory Eizo s hardwarovou kalibrací. Standardní pozorovací podmínky, nezbytné pro správné vidění barev a srovnání obrazu na monitoru s předlohou, zajišťuje kalibrované osvětlení JUST NORMLICHT. Na skeneru ScanMate 5000 lze skenovat odrazné i transparentní předlohy. Méně náročné předlohy, pérovky a předlohy, které nelze nalepit na válec skeneru, snímáme na plochém skeneru Canon Canoscan 9000 F s programem Silverfast s kalibrací IT8. Tento skener je schopen snímat odrazné předlohy do A4 a transparentní předlohy do formátu 6x6. baby mattress

Parametry skeneruScanMate 5000Canoscan 9000FCanon EOS600D
Typ skenerurotačníplochýdigitální fotoaparát
Maximální rozlišení5000 dpi9600 dpi18 Mpix
Maximální denzita4D3,2 D  
Max. rozměr předlohy22x30 cm21x29,7 cmlibovolné
Typ předlohyodrazné,
transparent-
ní - dia,negativ
transparentní, odrazné, pozitiv, negativodrazné
Nastavit. descreenano anone

Kromě hardware je také velmi důležitý software. Skenovací program ColorQuartet firmy ScanView patří ve svém oboru mezi absolutní špičku a je ověnčen řadou mezinárodních uznání. K jeho nejsilnějším zbraním patří nevyčerpatelné možnosti korekcí barev a perfektní separace barevných výtažků respektující tiskové techniky pozdějšího zpracování. Všechny tyto operace se provádějí již na náhledovém scanu a výsledný obrázek se upravuje již přímo při skenování. Proto nedochází k narušení plynulosti a hladkosti histogramu, jako při dodatečných úpravách již naskenovaného obrázku ve Photoshopu. Silnou možností je určení míst obrazu s neutrální šedou barvou, například je-li na snímku kromě reprodukovaného předmětu šedý klín. V tomto případě definuje operátor tato místa jako neutrálně šedá a ColorQuartet pak při skenování provede transformaci celého barevného prostoru obrázku. Tímto postupem se dají restautrovat i zcela barevně zkreslené snímky například vzniklé fotografováním na film pro denní světlo při umělém osvětlení žárovkami nebo zářivkami.

Vynikající možnosti, do jisté míry se blížící možnostem Color Quarteru má skenovací program pro ploché skenery SilverFast. Dalším, pro dodatečné zpracování naskenovaných obrázků nezbytným programem je Adobe Photoshop, který používáme k retušování a obrazovým montážím.

Zpět na začátek

Jak zadávat zakázky

Při předávání zakázky je nutno zadat:
  • Popis obrázků
  • Rozměry výsledku
  • Definovat výřezy, jsou-li požadovány
  • Rozlišení výsledku
  • Formát uložení

Mějte na paměti, že operátor Vaše obrázky nikdy předtím neviděl a neví co na nich je. Proto je musíte jednoznačně popsat. Transparentní předlohy nejlépe na ochranném obalu, odrazové na zadní straně.

Pozn: Nejvhodnější je lihový fix. Obyčejnou tužkou nelze na obrázky obvykle psát, a propisovačka je velmi nevhodná. Její barvivo totiž neschne a maže se. Pokud popíšete fotografie propiskou a dáte je na sebe, zákonitě se popisky zezadu jedné fotografie obtisknou na sousední a Vám vyskočí dodatečné a zbytečné náklady na retušování, nehledě na to, že takto lze fotografie nevratně zničit.
Nezbytné je určit rozměry a rozlišení výsledného obrázku, nebo procento zvětšení předlohy. Pokud požadujete výřez, nakreslete na obal nebo zadní stranu u fotky hlavní motivy snímku, hranice výřezu a šrafováním označte části, které na obrázku nemají být. Dále určete pro jaké použití je obrázek určen (například pro plochý ofset, 60 linek na centimetr nebo 150 linek na palec, novinovou rotačku 38 lpcm...). Z těchto údajů určuje obsluha skeneru správnou separační tabulku, která udává celkové maximální možství tiskových barev a nárůst tiskového bodu. Místo dotyčného určení můžete také zadat parametry separace (nap5. 340% UCR). Druh papíru, na který se budou obrázky tisknout je důležitý. Je-li barev příliš málo, třeba max 280% při tisk na křídu, jsou obrázky vyblité. Je-li barev příliš mnoho (360 % při tisku na novinový papír) jsou příliš tmavé, "upečené" díky slévání rastrových bodů ve tmavých partiích.

Formát uložení obrázku je určen barevnou hloubkou (CMYK, RGB, indexovaná barva, stupně šedi, pérovka) a formátem uložení (TIF, EPS, DCS, JPEG, EPS/JPEG, LAB). Každý lámací program může mít rád jiný typ obrázku. V praxi se zpravidla nedá nic zkazit naskenováním do CMYKu, i když odborníci na color management doporučují LAB nebo RGB a separaci až při výstupu. To si ale můžete dovolit jen když máte kvalitní separační programy. V ostatních případech je lepší nechat obrázky naseparovat do CMYKu hned při skenování. RGB formát se hodí pro elektronické publikování a zpracování v animačních programech. Pamatujte také na to, že si naskenované obrázky neodnesete v kapse. Musíte dodat příslušný počet datových médií.

Zpět na začátek

Datová média

Datová média slouží k tomu, abyste si na nich po naskenování odnesli své obrázky:
  • Odeslání přenosovou službou po internetu (uschovna.cz, wetransfer.com a podobně)
  • Vypálení na CD-R/CD-RW (700 MB)
  • Vypálení na DVD-R/DVD-RW (4,7 GB)
  • Externí média USB a FireWire
V případě pochybností nás kontaktujte. Včasná konzultace může ušetřit Váš jistě drahocenný čas.

Zpět na začátek

Typy obrázků

Nejčastěji se skenují obrázky pro pozdější ofsetový tisk. Typické rozlišení pro tento účel je 300 dpi, jen pokud budete používat rastrování hustší než 70 lpcm, musí se skenovat na 350 dpi a více. Formát vyhoví ve většine případů JPEG s maximální kvalitou.

Zpět na začátek

Předlohy pro skenování

Kvalitně naskenovaný obrázek začíná u předlohy. Sken nemůže být lepší, než předloha. Předlohy jsou odrazné - fotografie, kresby, nebo transparentní - diapozitiy a negativy. Dobrá předloha pro skenování je nepolámaný, čistý, nepoškrábaný diapozitiv, negativ, nebo fotografie. Vůbec nejlepší jsou diapozitivy. Z fotografií lze také kvalitně skenovat, ale jejich ostrost nebývá tak dobrá. Na to je třeba pamatovat při větším zvětšování. U fotografií s hodně tmavými tóny je dalším problémem prach a otisky prstů. Je to způsobeno tím, že skener osvětluje odrazné předlohy kruhově pod úhlem cca 45 stupňů. Transparentní předlohy se prosvětlují přes válec přímo do čidla. Proto ke zvýraznění prachu nedochází.
Nejméně vhodné pro skenování jsou tištěné - rastrované předlohy. Aby se zabránilo moaré efektům při tisku, musí se naskenovaný obrázek rozostřit. Proto lze výsledku rovnocenného netištěným předlohám dosáhnout jen když se tištěné obrázky zmenšují na 50 a méně procent. Rozhodně nelze doporučit zvětšování tištěných předloh. Nejlépe je se jim zcela vyhnout. Pozor také na fotografie z některých fotolabů, které jsou ve skutečnosti rastrované a platí prop ně totéž, co pro tištěné předlohy. Jak připravit předlohy pro zadání zakázky.

Zpět na začátek

Ceník skenování na rotačním skeneru

V ceně skenů je základní retuš a vyvážení barev. Cena se počítá podle výsledné plochy naskenovaného obrázku při rozlišení výsledku 300 dpi.

Cena bez DPH Cena bez DPH
Popis barevně černobíle
náhled diapozitivu - foto 20,00
náhledový sken na bub. sk. 90,00
sken bub.sk. do 50 cm2 barva 150,00 90,00
sken bub.sk. do 100 cm2 barva 188,00 113,00
sken bub.sk. paušál - barva, malé 190,00 128,00
sken bub.sk. do 155 cm2 barva (A6) 225,00 143,00
sken bub.sk. do 200 cm2 barva 248,00 150,00
sken bub.sk. do 310 cm2 barva (A5) 315,00 165,00
sken bub.sk. paušál - barva 330,00 188,00
sken bub.sk. do 400 cm2 barva 375,00 225,00
sken bub.sk. do 500 cm2 barva 435,00 240,00
sken bub.sk. do 623 cm2 barva (A4) 488,00 263,00
sken bub.sk. do 700 cm2 barva (A4+) 540,00 263,00
sken bub.sk. do 1000 cm2 barva 713,00 500,00
sken bub.sk. do 1247 cm2 barva (A3) 825,00 600,00
sken bub.sk. do 1400 cm2 barva 975,00 675,00
sken bub.sk. do 1600 cm2 bar. 1 050,00 850,00
sken bub. skener A2 barva 1 200,00  
Digitální fotografie - reportážní snímek 150,00
Digitální fotografie - aranžovaný snímek(1 scéna) 200,00
sken plochý skener čb pero 40,00
sken plochý skener 20,00

U leteckých snímků se neprovádí retuš a korekce barev.

Cenu zde neuvedených formátů a individuálni kalkulaci množstevních slev při větších objemech zakázek si můžete vyžádat zde.

Zpět na začátek

Vydáno dne 23. 01. 2005 (22431 přečtení)

Související články:
Rychlé náhledové skeny (01.07.2005)
[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: cds | Informa? e-mailVytisknout článek
Layout na základě rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - redakčního systému GNU/GPL .