Ty zmije!

Autor: cds <jandik(at)cds.cz>, Téma: Grafický design, Vydáno dne: 02. 08. 2000

Kniha předního herpetologa a milovníka hadů Petra Voženílka.

Vzhledem k delší dobu trvající spolupráci s Podkrušnohorským zooparkem na tiskové přípravě odborných knih "Fauna Bohemiae Septentrionalis" jsme dostali okolo roku 1988 objednávku na grafické zpracování a příprav tisku knihy Petra Voženílka o zmijích. Eva Jandíková se tohoto úkolu ujala s nadšením, dokonce vytvořila pro tuto příležitost úplně nové písmo.
Bohužel nakonec Podkrušnohorský zoopark od vydání této knihy nakonec ustoupil v době, kdy již byly práce v běhu. Asi po roce, kdy se již zdálo, že veškerá práce přijde vniveč, se myšlenky vydat tuto populárně věděckou a půvabnou knížku ujalo Ministerstvo životního prostředí a po drobných redakčních úpravách byl schválen design obálky i vnitřku a práce na knize se opět rozběhly. Jediné, co dělalo potíže, byla kvalita diapozitivů. Ono ale fotit zrovna zmije není žádná legrace a tak není divu, že naplnit barevnou fotografickou přílohu alespoň přijatelnými fotografiemi nebylo jednoduché.
Nakonec se nám podařilo sehnat několik slušných snímků díky tipu našeho jiného zákazníka a kniha byla dokončena. Tiskla se v tiskárně Macík v Sedlčanech.

Inspirací pro návrh obálky byl snímek zmije od Josefa Tischlera a po různých variantách byla vybrána tato:
Ty zmije - obálka knihy

Strukturu hadí kůže podporuje nažloutlý strukturovaný grafický papír Havana. Hadí kůže byla inspirací také pro podtisk vnitřních stran knihy, jak je vidět na dalších ukázkách:
Ty zmije - obsah Ty zmije - ukázka layoutu

Kniha má celkem 80 stran + 8 stran barevné přílohy. vydalo ji v roce 2000 Ministerstvo životního prostředí. Byla celkem rychle rozebrána a tak ji lze hodnotit jako úspěšnou obsahově i graficky.
Bohužel, Petr Voženílek v roce 2003 zemřel (na uštknutí zmijí.